Przejdź do nawigacji strony

Menu

Upadłość konsumenta – za i przeciw

Dzięki wprowadzonym zmianom w prawie upadłościowym zgłoszenie wniosku o upadłość przez osobę fizyczną tzw. „upadłość konsumencka” staje się szansą dla oddłużenia coraz szerszego grona obywateli. Dotąd dla ludzi w sytuacji trudnej, a czasem wręcz dramatycznej przeszkodą nie do pokonania były wymogi formalne wniosku.

Przede wszystkim sąd wymagał posiadania majątku, który umożliwił pokrycie kosztów postępowania. Obecnie tego wymogu już nie ma. Znamy z własnego doświadczenia przypadki ogłoszenia upadłości konsumenckiej, osoby, która nie ma nic a jest poważnie zadłużona. Wiele spraw to losowe sytuacje, które doprowadziły do trudnego do przezwyciężenia dramatu dłużników.

Upadłość konsumencka daje możliwość umorzenia zobowiązań przez sąd. Jest to największe dobrodziejstwo, które daje nowa ustawa. Prawo upadłościowe przewiduje takie rozwiązanie dla ludzi, którzy w sprawie sumiennie wypełniają obowiązki, kontaktują się z syndykiem lub doradcą restrukturyzacyjnym. Dla osoby, która dotąd nie miała styczności z takimi postępowaniami może to stanowić pewną nowość i utrudnienie, ale daje perspektywę na przyszłość bez długów. Zasadnicza różnica polega również na zakończeniu postępowań egzekucyjnych, które komornik po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej na obowiązek umorzyć. Oddłużenie dzięki wprowadzonym rozwiązaniom stało się realną perspektywą.

Copyright: epslegal.pl